Menu
ÚHKT

Češi získali cenu za přínos v diagnostice krve

Lékařům z Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) se podařilo přispět k lepší diagnostice v oblasti vzácných onemocnění krvetvorby. Na základě mezinárodní studie totiž přesně popsali, jak odhalit chorobu, která ročně postihne nanejvýš pět lidí z milionu – tak zvanou Paroxysmální noční hemoglobinurii (PNH). Jejich práce se stala v mezinárodně uznávaném časopise Clinical Cytometry nejlepší publikací roku 2013/2014.

„Neléčená PNH má špatnou prognózu. U nemocných dochází k rozpadu červených krvinek, a to má za následek bolesti břicha, únavu, dušnost, vznik krevních sraženin a nakonec i selhání jater, ledvin či dalších orgánů," popisuje MUDr. Iuri Marinov, CSc., který během mezinárodní studie celý oceněný tým vedl.

„PNH je natolik vzácné onemocnění, že zkušenost s jeho diagnostikou chybí i na specializovaných pracovištích. Donedávna zcela chyběla i klinicky validovaná metoda a právě proto je popsaný postup především pro pacienty velký krok vpřed," říká doktor Marinov, který v ÚHKT řídí laboratoř průtokové cytometrie, v níž se právě tato vyšetření provádí.

Pacienti, kteří dostanou včas potřebnou péči, mohou žít běžným životem, třebaže konkrétně léčba PNH patří v medicíně k vůbec nejdražším. Terapie, která spočívá v podávání monoklonální protilátky proti tak zvané složce C5 komplementového systému, vyjde ročně u jednoho pacienta zhruba na 7 milionů korun.

V Česku je nyní zhruba 60 nemocných a většina jich je v péči ÚHKT.