Menu
ÚHKT

Vernisáž výstavy Životu na stopě II

V ÚHKT proběhne ve čtvrtek 15. prosince od 17 hodin vernisáž výstavy fotografií Josefa Hory. Součástí bude i možnost vstoupit do registru dárců kostní dřeně. Těšíme se na vás.

Podstoupil dvě transplantace kostní dřeně, nyní se Jaroslav Hora snaží podporovat pacienty se stejným osudem. Jedním z projektů je výstava jeho fotografií Životu na stopě II, jejíž vernisáž proběhne 15. prosince v Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze, kde Jaroslav Hora s akutní leukémií bojoval.

Série fotografií z procházek Prahou a z expedice do Norska vznikla v průběhu letošního roku a navazuje na snímky z prvního projektu Životu na stopě. Cílem je podpořit pacienty po transplantaci kostní dřeně, vnést do povědomí veřejnosti informace o problematice lidí s poruchou krvetvorby a získat prostředky na jejich podporu.

„Ti, kteří si akutní leukémií prošli nebo procházejí, vědí, jak nelehkou cestou je třeba jít. Je to ale cesta, ne slepá ulice. A všechny cesty někam vedou. Ta moje vedla zpět k tomu, co jsem dělal a měl rád dříve, před nemocí. Chvíli to trvalo, nebylo to bez překážek, ale už zase kráčím cestou svých původních stop – cestuji a fotím,“ říká Jaroslav Hora.

Projekt Životu na stopě vznikl díky společnosti na podporu pacientů po transplantaci kostní dřeně STOPA, z. s., a ve spolupráci s Českým registrem dárců krvetvorných buněk. Součástí vernisáže tak bude možnost vstoupit přímo na místě do registru dárců.

„V Českém registru dárců krvetvorných buněk IKEM je aktuálně zapsáno 25 195 potenciálních dárců, na celém světě je jich téměř 29 milionů. Přesto aktuálně hledáme pomoc pro 55 nemocných dětí i dospělých z celé České republiky, kteří bojují o život. Každé tři minuty je někomu na světě diagnostikována porucha krvetvorby, která může vyžadovat transplantaci kostní dřeně. V posledních letech razantně přibývá nepříbuzenských transplantací – tedy transplantací, kdy dárcem není rodinný příslušník. Najít takového vhodného dárce vyžaduje evidovat v registrech dostatečné množství dobrovolníků. Jen tak se šance na záchranu života nemocných zvyšují. Stále bohužel ale platí, že asi třetina pacientů svého dárce ani v rodině, ani v registrech nenajde. Přitom tím, že do registru vstoupí i jediný dárce, se zvýší nemocným pacientům naděje na záchranu,“ vysvětluje Bc. Gabriela Hošková, koordinátorka Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

Během vernisáže výstavy Životu na stopě II i po celou dobu jejího konání bude možné přispět do veřejné sbírky, zakoupit si kalendář s výběrem fotografií z projektu nebo si některou z fotografií objednat. Výstava v Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze potrvá do 12. ledna 2017, poté bude putovat po nákupních a obchodních centrech Tesco: od 14. ledna do 12. února ji budou moci zhlédnout návštěvníci NC Eden v Praze a poté i v dalších městech České republiky, například v Ostravě, Opavě, Plzni či v Karlových Varech.


Vernisáž Životu na stopě II:

  • KDY: 15. prosince 2016 v 17:00
  • KDE: přízemí budovy B Ústavu hematologie a krevní transfuze, U Nemocnice 1, Praha 2

​Pozvánku na vernisáž naleznete ZDE.