Menu
Dárci krve

Darování krevních složek

krevní složky dárci

Někteří pacienti dostávají během života tolik transfuzí, že snesou už jen takové, které jsou maximálně podobné jejich vlastní krvi. V takových případech proto vyhledáváme dárce přímo na míru a prosíme je ze dne na den, ať dorazí na tak zvaný přístrojový odběr. Už jste o těchto separacích, které často zachraňují nejen nemocné v ÚHKT, ale také třeba dětské pacienty v Motole, slyšeli?

60 minut na separátoru

Při přístrojovém odběru se neodebírá plná krev, ale pouze její konkrétní složky. Nejčastěji to jsou krevní destičky – trombocyty. Díky této separační technice je přitom možné získat celou jednu léčebnou dávku od jediného dárce, což je pro pacienta vhodnější. (Pokud by se postupovalo klasicky jako při odběru plné krve, bylo by na jednu léčebnou dávku potřeba pět dárců).

Samotný přístrojový odběr trvá zhruba 60 až 80 minut a o dárce při tom celou dobu pečuje kvalifikovaný a zkušený personál. Na separaci je možné přijít maximálně jednou měsíčně, termín je však potřeba vždy přizpůsobit samotné aplikaci terapeutického přípravku pacientovi. Životnost krevních destiček je jen pět dní.

Chcete darovat krev pro konkrétní pacienty?

Do registru na přístrojové odběry obvykle zařazujeme dárce, kteří jsou starší 21 let. Začít je však vždy potřeba jedním klasickým odběrem plné krve, během kterého zjistíme, zda odběry dobře snášíte a zda máte v těle dostatečný počet krevních destiček. Pokud ano, prověříme také žilní vstupy a provedeme EKG a interní vyšetření. Poté budete zařazeni do registru pro přístrojové odběry a budeme vás zvát dle potřeb našich konkrétních pacientů.

Virtuální prohlídka aferetického oddělení


Najeďte myší na obrázek a podívejte se, jak to vypadá na aferetickém oddělení. A vydejte se i do dalších oddělení Ústavu hematologie a krevní transfuze.


Provozní doba

Příjem dárců krve
Po – Pá: 7:00 - 11:00

Příjem nových dárců krve
Po – Pá: 7:00 - 10:30

Pracovní doba oddělení
Po – Pá: 7:00 - 15:30

Kudy k nám

map

Ústav hematologie a krevní transfuze
U Nemocnice 2094/1
128 20 Praha 2

Budova A - Transfuzní oddělení
Budova B - Aferetické oddělení

Nejbližší stanice metra: Karlovo náměstí (linka B)

Nejbližší stanice tramvaje: Karlovo náměstí (10, 16, 22), Moráň (3, 6, 10, 16, 18, 24)

Nejbližší stanice autobusu: U Nemocnice (291), Karlovo náměstí (176)

Jak se k nám dostanete