Menu
ÚHKT

Pavel Brázda 2014

V listopadu 2014 proběhla vernisáž druhé výstavy Galerie Na Schodech. Autorem obrazů byl malíř Pavel Brázda.


Pavel Brázda (nar. 1926)
Na slávu a uznání si musel počkat víc než šedesát let. Jestli se o někom dá říct, že tvoří s vervou a se zápalem, pak je to malíř Pavel Brázda. Pro jeho tvorbu je typická dokonalá řemeslná zručnost, svébytná grotesknost i černý humor.
Za minulého režimu se živil všelijak, nejčastěji jako topič v kotelně, tvořil bez vyhlídek na veřejné vystavení. Studia dějin umění a malířství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a Akademii výtvarných umění z politických důvodů nedokončil.
V roce 1944 založil umělecký směr hominismus, umění o lidech a pro lidi. První větší výstavy s názvem Pavel Brázda/Věra Nováková – 50. léta se dočkal až v roce 1992 (bylo mu tehdy 67 let) z iniciativy časopisu Revolver Revue, který mu v témže roce udělil cenu za rok 1991. V roce 2000 se jeho obrazy staly součástí stálé expozice českého poválečného umění Národní galerie ve Veletržním paláci, kde k jeho osmdesátinám proběhla rozsáhlá retrospektiva. Vydal dvě pozoruhodné knihy, monografii v nakladatelství Argo a glosovaný životopis Obluda čeká, obluda má čas v knižní edici Respektu.
V roce 2008 mu 28. Října prezident Václav Klaus udělil Vyznamenání za zásluhy o stát v oboru umění. Malíř, pro nesouhlas s některými politickými kroky bývalého prezidenta, ocenění po pěti letech vrátil. V roce 2007 obdržel cenu Osobnost roku. Dodnes aktivně tvoří a vystavuje, před dvěma lety jeho tři sta nejnovějších děl vystavila galerie Obecního domu.

  • Výstava proběhla ve spolupráci s galerií ART & FOOD.