Menu
ÚHKT

Poběžíme s Romanem

Vloni v prosinci podstoupil v ÚHKT transplantaci kostní dřeně, 8. září poběží v Praze 10 km v rámci závodů RunCzech. ÚHKT poběží s ním na podporu Českého registru dárců krvetvorných buněk. Přidáte se?

Jmenuji se Roman. Jsem válečný veterán (mise Irák, Jugoslávie). V roce 2005 mi byla diagnostikována první onkologická diagnóza. Operace a následné vysokodávkové chemoterapie.

Pak jsem začal aktivně běhat a uběhl 6 maratonů a 30 půlmaratonů v rámci seriálu závodů RunCzech.

Během velké zimní přípravy na sezonu 2017 jsem se moc nezlepšoval – nízká výkonnost a pomalé časy. Kamarád Jirka mě donutil jít na krevní testy. Pak to bylo hodně rychlé.

V červenci hospitalizace v nemocnici s diagnózou akutní myeloidní leukémie. Sada chemoterapií a v prosinci transplantace kostní dřeně, která proběhla bez vážnějších komplikací.

Následoval zánět močových cest a velké problémy s ledvinami. Byl jsem šest týdnů trvale upoután na lůžku a poté jsem se znovu učil chodit. Propuštěn z nemocnice jsem byl letos 24. května.

Nyní se chystám běžet 10 km na závodech Birell Grand Prix Praha 2018 v rámci série běhů RunCzech. Poběží se mnou personál ÚHKT, kde jsem byl transplantován, a Českého registru dárců krvetvorných buněk, který mi pomohl vyhledat vhodného dárce. Mám od nich slíbeno, že když zvládnu léčbu, poběží závod se mnou.

Poběžíme na podporu Českého registru dárců krvetvorných buněk. Přidáte se k nám?

 


Poběžte v tričku registru dárců

Pokud byste chtěli podpořit Romana a Český registr dárců krvetvorných buněk a 8. září poběžíte v Praze, napište na e-mail david.kasl@uhkt.cz, jakou velikost trička potřebujete, my vám ho pro závod zajistíme a domluvíme předávku.

 


Víte, že:

 • ve světových registrech je evidováno jen necelé 1 % z dospělé populace?
 • každé 3 minuty je na světě diagnostikován další člověk, který onemocněl poruchou krvetvorby?
 • více než 50 % pacientů nalezne svého nepříbuzného dárce v zahraničním registru?

Český registr dárců krvetvorných buněk

Vznikl v roce 1991 v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a je zapojen do sítě více než 60 registrů po celém světě.

Mezi hlavní činnosti registru patří nábor nových dárců, jejich evidence a vyhledávání vhodných dárců nebo štěpů pupečníkové krve pro české i zahraniční pacienty.

Vhodný dárce se zpravidla nejprve hledá v úzké rodině, největší pravděpodobnost shody je mezi sourozenci. V případě, že se dárce v rodině nenajde, začíná se vyhledávat mezi nepříbuznými dárci v databázi registru. Proto je nutné počet dárců v databázi registru neustále doplňovat o nové, zdravé a mladé lidi.

Podmínky vstupu do registru

 • věk 18-40 let (evidence v databázi registru do 55 let věku dárce)
 • hmotnost více než 50 kg
 • zdravotní pojištění platné v ČR
 • dobrý zdravotní stav (žádné závažné onemocnění – ani v minulosti)
 • bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)
 • ochota podstoupit odběry krve a případná další vyšetření
 • ochota věnovat svůj čas a pohodlí
 • ochota pomoci jakémukoliv pacientovi nejen z ČR, ale i ze zahraničí

Více informací o darování i Českém registru dárců krvetvorných buněk naleznete na internetových stránkách Darujzivot.cz.